Med fyrre år i ryggen, står IF som en stærk og sjældent overlevelsesdygtig organisation. IF har været både insisterende og omstillingsparat, når det gælder politisk forandring globalt.
I anledning af IF’s 40 års fødselsdag har GAIA spurgt en række nuværende og tidligere IF’ere om, hvordan de blev aktive, hvilke diskussioner de har set som vigtige samt hvor de mener solidaritetsarbejdet er på vej hen. Vi har endvidere forsøgt at tegne en rød tråd gennem IF’s historie.
Den nye danske solidaritetsgruppe, SWADEWA, uddelte i foråret en demokratipris på en gylden megafon og 1.000 US dollars til lederen af et ulovligt parti i Swaziland, Mario Masuku.
Hvad gør man, når man vil vælte en konge, der ustandseligt bygger nye millionpaladser til sine 14 koner, mens langt over halvdelen af befolkningen lever i absolut fattigdom? Gaia har mødt to af de fremmeste menneskerettighedsforkæmpere i Swaziland til en snak om fremtiden
Der findes mange former for belejring. Regeringstropper og paramilitære styrker forsøger at tvinge zapatisterne væk med vold, samtidig med at deres autonomi undermineres i medierne.
Analytiker, aktivist og Haiti-kender Noam Chomsky fortæller i dette interview om situationen i Haiti efter jordskælvet, om en historie præget af statskup, militarisering og neoliberal politik der har gjort følgerne af jordskælvet fatale og klassebestemte. I følge Chomsky bør nødhjælpen gå til sociale bevægelser frem for til private entreprenører og NGO’er.
VM i fodbold kommer i sommeren 2010 for første gang til Sydafrika. Storbyerne pyntes op og politikerne kalder til ubekymrede nationale festdage. Samtidig har regeringen indledt en kamp mod byernes uformelle transportsystem, gadehandlerne og de hjemløse. Regeringens forsøg på at gøre landet præsentabelt til VM møder imidlertid store protester fra landets udsatte grupper.
I buegangen mellem Vesterbrogade og Westend, står en kvinde med maling på hænderne. Hun hedder Ana María Torres og er oprindeligt fra Peru. Hun klistrer millimeterpapir op – mange ark ved siden af hinanden. Og på papiret skriver hun møjsommeligt en historie med blyant. Novellen er oprindeligt skrevet af Julio Cortázar og handler om håbet i gadekunsten under militærdiktaturet i Argentina.