Fredagscafé om MST, de jordløses bevægelse i Brasilien

Fredagscafé om MST, de jordløses bevægelse i Brasilien

Kampen for MST, de jordløses bevægelse i Brasilien, står i dag ikke kun mod landets storgodsejere. MST må i stadig større grad også konfrontere den internationale kapital, der ligger beslag på store dele af Brasiliens landbrugsjord. Selv om mange havde forhåbninger til præsident Lula, har hans regeringstid været præget af en enorm satsning på eksport, bl.a. af ethanol. Som en konsekvens er priserne på jord er skudt i vejret, og det besværliggør jordreformen. Samtidig truer det industrielle landbrug mennesker og natur, med dets monokultur, tunge sprøjtegifte og gensplejsede afgrøder. Som alternativ til dette foreslår MST en ny landbrugsmodel og fødevaresuverænitet, det vil sige hvert lands ret til selv at bestemme sin fødevareproduktion ud fra menneskers behov.

Terena Castro er skovingeniør, aktivist i MST og ansvarlig for spørgsmål om monokultur i Via Campesina Brasilien. Hun vil fortælle om den politiske situation i Brasilien i dag, og om MSTs kamp.

Fredagscaféen foregår d. 18. september kl. 17-19 i Solidaritetsbutikken, Griffenfeldsgade 41, 2200 Kbh. N.


Bliv medlem

Som medlem af Internationalt Forum modtager du vores tidsskrift GAIA samt, efter dit eget ønske, vores interne medlemsblad. Det koster kun 100 kr.

Meld dig ind her


Internationalt Forum — Griffenfeldsgade 41 — DK-2200 København N — Tlf.: +45 35371889 — info@internationaltforum.dk